Cross Country Perrin tops field at Helena 7 on 7

Print Article

HELENA — Flathead standout Ben Perrin continues to add titles to his stellar season. He was the top runner on Thursday at the Helena 7 on 7 cross country meet.

Perrin posted an impressive time of 15 minutes, 43.7 seconds to win Race 1, which featured No. 1 runners from all participating schools.

Perrin’s margin of victory was eight seconds.

Simon Hill of Glacier was sixth, 16:38.0.

Glacier’s Aren Alexander-Battee won Race 2 with a time of 16:18.9.

Bozeman runners placed first in Race 3, 4, 5, 6 and 7 en route to the team title with a score of 11. Missoula Sentinel and Missoula Hellgate were next with 35 each.

Glacier, 38, was fourth.

Bozeman also claimed the girls title with an 11 score. Bozeman had runners place first in Race 2, 5 and 6. Bozeman runners were second in the other four races.

Missoula Hellgate,12, was second, Helena High, 44, third, Sheridan, 46, fourth and Flathead, 51, fifth.

Tiahna Vladic of Billings Senior easily won Race 1 with a time of 17:35.1. She finished 40 seconds ahead of the field.

Polson’s Beatrix Frissell was fifth, 19:12.2, and Flathead’s Tori Noland-Gillespie eighth, 19:27.9 in Race 1.

Helena 7 on 7

Thursday

Boys

Team Totals

Bozeman 11, Missoula Sentinel 35, Missoula Hellgate 35, Glacier 38, Helena High 61, Great Falls C.M. Russell 63, Helena Capital 72, Laurel 79, Sheridan 80, Billings West 85, Billings Skyview 89, Columbia Falls 90, Great Falls High 94, Billings Senior 101, Fergus 103, Manhattan Christian 130, Corvallis 132, Belgrade 136, Frenchtown 137, Manhattan 140, Flathead 142, Glasgow 160, Park 166, Polson 166, Butte 172, Broadwater 177, Hamilton 190, Anaconda 206, Havre 207, Browning 209, Missoula Big Sky 211, Red Lodge 217, Powell County 222, Billings Central 235, Darby 259, Twin Bridges 261, Beaverhead County 263, Missoula Loyola 266, Three Forks 267, Bigfork 271, Jefferson 290, Whitehall 297, West Yellowstone 299, Seeley-Swan 301, Ennis 302, Cut Bank 306, Butte Central 311, Harrison 317, Two Eagle River 317, Fairfield 317, North Toole County 322, Geyser 330, Centerville 337.

Top 10 Individuals

Race 1

1 15:43.6 Ben Perrin Flathead

2 15:51.7 Levi Taylor Laurel

3 16:27.6 Gordon Gentry CMR

4 16:33.0 Griffin May Bozeman

5 16:33.0 Sam Fulbright Fergus

6 16:38.0 Simon Hill Glacier

7 16:38.4 Jesse McMurtrey Helena Capital

8 16:40.1 Mckay Hunter Sentinel

9 16:43.9 Zak Meeker Manhattan

10 16:45.9 Jonah Fisher Helena

Race 2

1 16:18.9 Aren Alexander-Battee Glacier

2 16:27.3 Brooks Peters Bozeman

3 16:49.0 Dax Summers Hellgate

4 16:49.1 Alex Koehn Billings West

5 16:51.6 Calvin Quindry Sentinel

6 16:52.1 Connor O’Hara CMR

7 16:56.2 Seth Umbriaco Columbia Falls

8 17:04.3 Zane Roush Helena

9 17:09.4 Riley Schott Man.Christian

10 17:10.1 Ryan Munsterteiger Great Falls

Race 3

1 16:36.9 Xander Danenhauer Bozeman

2 16:37.0 Jesse Dimich-Louvet Senior

3 16:53.3 Lukas Horejsi Hellgate

4 17:04.1 Clayton Ryerson Helena

5 17:04.9 Max Devries Glacier

6 17:06.1 Henry Kakalecik Great Falls

7 17:14.5 Otto MacDonald Sentinel

8 17:22.6 David Standish Sheridan

9 17:25.3 Sam Leep Man.Christian

10 17:32.1 James Role Columbia Falls

Race 4

1 16:51.0 Renn Meuwissen Bozeman

2 17:06.5 Tanner Klumph Sentinel

3 17:06.5 Trystan Brewer Helena

4 17:16.8 Ethan Wilson Billings Senior

5 17:23.5 Miles Colescott Hellgate

6 17:31.9 Kyle Miller Great Falls

7 17:32.8 Timothy Brown Sheridan

8 17:33.5 Gavin Fairlee Skyview

9 17:39.5 Van Gottwals Billings West

10 17:44.4 Nash Grafe Glacier

Race 5

1 16:56.4 Seth Wyatt Bozeman

2 17:23.4 Henry Gannon Cut Bank

3 17:27.5 Ben Schwaller Glacier

4 17:28.8 Lucca Wellenstein Hellgate

5 17:32.9 Sam Fagan Billings West

6 17:37.7 Sam Sullivan Helena

7 17:39.3 Brycen Gardner CMR

8 17:45.9 Ashe Sperry Skyview

9 17:48.0 Kegan Morris Sentinel

10 17:58.7 Wyatt Shaw Sheridan

Race 6

1 17:00.0 Jonathan Wheeler Bozeman

2 17:34.5 Adam Lingle Sentinel

3 17:48.4 Josh Briese Billings West

4 17:55.3 Travis Petersen Helena Capital

5 17:56.0 Jack Springer Skyview

6 17:56.2 Aidan Duffield Hellgate

7 17:59.1 Adam Blake CMR

8 18:04.8 Kory’Ien Boomer Taylen Senior

9 18:12.3 Chris Skelton Glacier

10 18:12.6 Dylan Paris Laurel

Race 7

1 16:59.7 Andrew Holleman Bozeman

2 17:40.9 Andrew Lingle Sentinel

3 17:41.9 Miles Miller Hellgate

4 17:47.7 Sam Ells Glacier

5 17:58.8 Dylan Aberle Billings West

6 18:11.4 Reese Charest Sheridan

7 18:33.0 Luke Ulmer Helena Capital

8 18:33.3 Samuel Nash Belgrade

9 18:42.7 Garrett Nelson Great Falls

10 18:47.7 Draven Earles Laurel

Girls

Team Totals

Bozeman 11, Missoula Hellgate 12, Helena High 44, Sheridan 46, Flathead 51, Manhattan 68, Missoula Sentinel 73, Corvallis 78, Glacier 81, Billings West 87, Billings Senior 105, Helena Capital 110, Great Falls C.M. Russell 115, Butte 125, Columbia Falls 138, Frenchtown 144, Missoula Big Sky 144, Great Falls High 145, Belgrade 154, Polson 155, Three Forks 156, Broadwater 169, Laurel 171, Havre 182, Glasgow 183, Red Lodge 188, Hamilton 194, West Yellowstone 194, Anaconda 199, Beaverhead County 207, Billings Skyview 212, Bigfork 213, Fergus 225, Jefferson 228, Whitehall 234, Seeley-swan 235, Browning 237, North Toole County 246, Powell County 246, Lima 247, Cut Bank 249, Harrison 250, Centerville 252, Butte Central 253, Park 255, Cascade 258, Manhattan Christian 258, Twin Bridges 261, Ennis 262, Darby 266, Missoula Loyola 266, Billings Central 272, Fairfield 276, Two Eagle River 279.

Top 10 Individuals

Race 1

1 17:35.1 Tiahna Vladic Billings Senior

2 18:15.3 Terra Trom Bozeman

3 18:26.2 Ember Stratton Hellgate

4 18:39.7 Kylie Hartnett Helena

5 19:12.2 Beatrix Frissell Polson

6 19:25.4 Brynnli Poulsen Hamilton

7 19:26.7 Katie Turpin Sheridan

8 19:27.9 Tori Noland-Gillespie Flathead

9 19:30.2 Brooke Stayner Sentinel

10 19:31.3 Freya Jones Big Sky

Race 2

1 18:31.2 Alex Moore Bozeman

2 18:49.5 Ella Degrandpre Hellgate

3 18:50.3 Elena Vandersloot Billings Senior

4 19:53.1 Madison Edwards Big Sky

5 20:13.5 Aubree Corcoran Butte

6 20:16.6 Lilli Day Corvallis

7 20:24.2 Kate Moran Sheridan

8 20:30.0 Katelyn McKay Helena

9 20:31.5 Meaghan Fisher Flathead

10 20:33.5 Holly Skelton Glacier

Race 3

1 18:31.5 Elise Stearns Hellgate

2 18:51.3 Natalie McCormick Bozeman

3 19:32.1 Jaylyn Hallgrimson Billings Senior

4 19:59.6 Kylee Wetzel Helena

5 20:25.5 Jodi Cameron Manhattan

6 20:35.9 Sadie Wilson Flathead

7 20:43.7 Gonda Sarah Sheridan

8 20:46.2 Julia Everest W.Yellowstone

9 21:05.5 Kara Wissenbach Corvallis

10 21:06.4 Halle Sampson Billings West

Race 4

1 19:10.5 Abby Kendrick Hellgate

2 19:11.5 Ellie Hull Bozeman

3 19:32.8 Jade Hallgrimson Billings Senior

4 20:04.3 Rylie Schoenfeld Helena

5 20:17.7 Hannah Perrin Flathead

6 20:28.8 Kyle Olson Three Forks

7 21:00.9 Sylvia Brown Sheridan

8 21:07.4 Kendall Barrie Billings West

9 21:09.8 Abigail Jackson W.Yellowstone

10 21:15.6 Zephy Hanson Glacier

Race 5

1 19:21.3 Riley Moore Bozeman

2 19:33.5 Katie Munro Hellgate

3 20:18.8 Jasmine Wilkerson Helena

4 20:38.0 Hailey Allen Flathead

5 20:43.6 Aisley Kraske Billings Senior

6 21:07.2 Piper O’Dell Sheridan

7 21:07.3 Taryn Riley Billings West

8 21:20.3 Reata Crafton Lima

9 21:51.4 Megan Hamilton Sentinel

10 21:58.9 Hannah Deck Glacier

Race 6

1 19:19.8 Grace Gilbreth Bozeman

2 19:37.3 Madeline Swanberg Hellgate

3 21:03.0 Lillian Commons Sentinel

4 21:09.4 Sierra Vickrey Flathead

5 21:32.6 Peyton Lipp Billings West

6 21:32.8 Paige Taylor Manhattan

7 22:06.0 Hannah Ayers Seeley-Swan

8 22:07.8 Josie Fettig Sheridan

9 22:09.8 Emilee Shores Great Falls

10 22:12.0 Alyssa Tomlinson CMR

Race 7

1 19:51.3 Wren Cilimburg Hellgate

2 20:06.3 Bridget Boyle Bozeman

3 21:37.6 Kathryn Lindsay Sentinel

4 21:51.3 Samantha Taylor Sheridan

5 21:57.3 Paige Aasved Helena

6 21:59.0 Brooke Holland N.Toole Co.

7 22:09.3 Anna Jessop Corvallis

8 22:10.1 Rylee Cameron Manhattan

9 22:12.8 Marissa Nunberg Billings West

10 22:28.0 Makenna Kauffman Glacier

Print Article

Read More Local Sports

Wrestling Flathead fourth at Mining City Duals; Dogs 2nd at Kinney

December 08, 2018 at 6:00 am | Daily Inter Lake The Daily Inter Lake BUTTE — Flathead wound up in fourth place at the Mining City Duals wrestling tournament on Saturday. Tanner Russell went undefeated for the Braves and moved his record up t...

Comments

Read More

(No heading)

December 08, 2018 at 6:00 am | Daily Inter Lake ...

Comments

Read More

Bravettes bounce Bison in opener

December 07, 2018 at 6:00 am | Daily Inter Lake The Daily Inter Lake The Flathead Bravettes built a commanding lead after three quarters, then held on for a 53-40 win over Great Falls High in Class AA girls basketball action on Friday night a...

Comments

Read More

Braves post 3-0 mark on 1st day of wrestling at Mining City Duals

December 07, 2018 at 6:00 am | Daily Inter Lake BUTTE — Flathead came through with two blow out wins and edged Butte 25-24 on Friday during first-day action at the Mining City Duals wrestling tournament. Flathead, 8-0 in duals this season, blas...

Comments

Read More

Contact Us

News: (406) 837-5131
Advertising: 406-758-4410
Bigfork Eagle
c/o Daily Inter Lake
PO Box 7610
Kalispell, MT 59904

©2018 Bigfork Eagle Terms of Use Privacy Policy
X
X